Prezydent podpisał już ustawę wprowadzającą w życie m.in. zapisy europejskiej dyrektywy RED II. Mówimy „już”, ale można by też powiedzieć „dopiero”, gdyż dyrektywę należało wprowadzić do połowy 2021 roku.

Zwłokę częściowo tłumaczy szeroki zakres prac. Projekt precyzuje przepisy dot. pierwszeństwa zakupu ciepła z OZE i zakładów termicznego przekształcania odpadów, jak i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE. Jego głównym celem jest zatem wywołanie zainteresowania ekologicznymi dostawami ciepła.

W gąszczu przepisów wymagających zmian pojawił się zapis szczególnie nas interesujący. Mianowicie instalacje OZE do 150 kW nie będą wymagać pozwolenia na budowę. Poprzednio dotyczyło to mikroinstalacji do 50 kW.

Niemal zero formalności

Oznacza to jeszcze mniej formalności przy budowie i rozbudowie instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i innych instalacji OZE do 150 kW. Instalacje OZE do 150 kW NIE będą wymagać:

  • Koncesji od URE
  • Decyzji środowiskowej
  • Ekspertyzy oddziaływania na system elektroenergetyczny
  • Decyzji o warunkach zabudowy (WZiZT), ani zgodności z MPZP i/lub SUiKZP
  • Pozwolenia na budowę (nowość!)

I dotyczy to zarówno instalacji dla osób prywatnych, jak i firm!

Zauważ, że zmianie nie ulega definicja mikroinstalacji OZE, stąd instalacje o mocy 150 kW nie będą mikroinstalacjami, a małymi instalacjami. Oznacza to, że wciąż istnieje potrzeba uzyskania warunków przyłączenia od Operatora Sieci Dystrybucji, co wiąże się z pewnymi kosztami. To może być kłopot, bo wolnych mocy przyłączeniowych jest coraz mniej. Jednakże 150 kW to w gruncie rzeczy naprawdę mało, stąd szansa na uzyskanie warunków jest wysoka – tym bardziej jeśli instalacja powstaje przy zakładzie produkcyjnym.

W dalszym ciągu wymagana jest też konsultacja projektu z rzeczoznawcą przeciwpożarowym, z czego zwolnione są jedynie mikroinstalacje do 6,5 kWp.

Magazyny energii 

Zauważ, że 150 kW nie dotyczy jedynie instalacji fotowoltaicznej, ale urządzeń OZE. „Instalacja OZE do 150 kW” może zatem oznaczać 100 kWp fotowoltaiki i magazyn energii o mocy 50 kW.

Jeśli zastanawiasz się nad właściwym doborem parametrów magazynu energii i fotowoltaiki, zapraszamy do kontaktu.

W praktyce dzięki tej nowelizacji łatwiej jest…

  • postawić nową instalację fotowoltaiczną do 150 kWp
  • postawić nową instalację hybrydową z magazynem energii i fotowoltaiką o łącznej mocy do 150 kW
  • rozbudować istniejącą instalację fotowoltaiczną o magazyn energii i / lub więcej paneli fotowoltaicznych

Już podpisane!

Projekt wpłynął do Sejmu 8 maja jako druk nr 3279 i został przyjęty bez sprzeciwu 7 lipca 2023. Senat przygotował całą serię poprawek, które zostały 16 sierpnia zaaprobowane przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisję do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych i przyjęte już 17 sierpnia. 28 sierpnia prezydent podpisał ustawę.

Zakładamy, że jeszcze przed końcem roku przyjmiemy swoje pierwsze zamówienie na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej.

Zacznij działać już teraz

Z doświadczenia wiemy, że gdy jakieś nowe rozwiązanie prawne zyska na popularności, nasz kalendarz zapełnia się w trybie ekspresowym. Aby szybciej ustalić szczegóły przyszłej inwestycji, zapraszamy do kontaktu już dziś!

Wróć do listy aktualności

Autor wpisu

Krystian Stec

Popularne wpisy z naszej bazy wiedzy

Moc przyłączeniowa / moc zainstalowana OZE, cable pooling i magazyny...

Kluczową kwestią dla inwestora jest optymalne zagospodarowanie działki w ramach przydzielonej przez OSD mocy przyłączeniowej, to jest maksymalnej mocy, którą […]

Farmy fotowoltaiczne

Dobór magazynu energii do farmy fotowoltaicznej cz.1 – moc przyłączeniowa

Widmo krąży po Europie – widmo ujemnych cen energii. W Polsce razem z nim straszy zmora ograniczonych mocy przyłączeniowych. Oba […]

Farmy fotowoltaiczne

Sukces przemysłowej instalacji PV, cz. 1 – generalny wykonawca

Dlaczego tak wiele instalacji PV w Polsce to mikroinstalacje poniżej 50 kWp? Nie ma to uzasadnienia ekonomicznego. Efekt skali sprawia, […]

Farmy fotowoltaiczne

Podobne artykuły dla Ciebie

Porozmawijamy o naszej współpracy! Odpowiemy na Twoje wszystkie pytania.

Skontaktuj się z nami telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą dedykowanego formularza. Z przyjemnością porozmawiamy o szczegółach i opowiemy o rozwiązaniach dopasowanych do Twoich potrzeb.