Pożar instalacji fotowoltaicznej to nie tylko duże straty dla inwestora, lecz co ważniejsze spore zagrożenie bezpieczeństwa. Ponieważ życie jest największą wartością, a niestety wielu projektantów i wykonawców powiela pewne błędy, postanowiliśmy napisać ten artykuł – ku przestrodze inwestora.
Na wstępie należy podkreślić, że pożary instalacji fotowoltaicznych są niezwykle rzadkie i stanowią ułamek promila wszystkich pożarów. W Polsce nie są prowadzone dokładne statystyki w tym zakresie, ale uznaje się, że są one zbliżone do średniej europejskiej. Instytut TÜV Rheinland Energie und Umwelt GmbH w 2015 r. opublikował dokładną statystykę pożarów instalacji fotowoltaicznych w Niemczech. Na 1,3 mln działających w tym okresie instalacji odnotowano 430 pożarów, z czego niecała połowa spowodowana była instalacją PV. Ryzyko wystąpienia pożaru instalacji PV wyniosło więc niecałe 2 promile.
Błędy na etapie projektu i zakupów
Rozwiązania minimalizujące ryzyko wystąpienia pożaru, utrudniające rozprzestrzenianie się ognia oraz ułatwiające wykonywanie akcji gaśniczej należy uwzględnić już na etapie projektu. Omówmy najczęściej popełniane błędy.
Niepełnowartościowe uzgodnienia z p.poż.
Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej o mocy >6,5kWp należy uzgodnić z rzeczoznawcą ppoż. Częstym błędem jest przedstawianie rzeczoznawcy do uzgodnienia jedynie fragmentu projektu, przykładowo tylko schematu elektrycznego. Należy podkreślić, że w myśl Prawa Budowlanego projekt składa się z części opisowej, obliczeniowej i rysunkowej i powinien obejmować CAŁĄ inwestycję – w tym chociażby wspomniane sposoby prowadzenia i dokładne typy przewodów wraz z podaniem ich klasy reakcji na ogień.
Na podstawie jedynie schematu elektrycznego rzeczoznawca nie jest w stanie wydać prawidłowej opinii. Co gorsza, niektórzy rzeczoznawcy “uzgadniają” taki schemat elektryczny, bo faktycznie ta część projektu może nie budzić zastrzeżeń. Nie dotyczy to jednak całego projektu i w rzeczywistości ani nie minimalizuje ryzyka pożaru, ani nie zapewnia ochrony prawnej. To projektant jest odpowiedzialny za dostosowanie instalacjido prawa przeciwpożarowego. W przypadku mikroinstalacji do 50kWp rolę projektanta pełni instalator.
Jeśli doszłoby do pożaru, inny rzeczoznawca, zatrudniony przez firmę ubezpieczeniową, dostrzeże i opisze błędy projektowe. Skutkiem tego inwestor może nie otrzymać pieniędzy z ubezpieczenia.
Grzech główny, czyli złączki „kompatybilne z MC 4”
Częstym błędem jest łączenie konektorów fotowoltaicznych różnych producentów. Jak donoszą eksperci m.in. z PVEL i TÜV Nord, praktyka łączenia konektorów różnego typu jest istotnym problemem. Jego bezpośrednią konsekwencją może być spalenie konektora i powstanie łuku elektrycznego. Wedle wielu opracowań jest to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów instalacji PV!
Wedle oficjalnych oświadczeń Stäubli, ta firma nigdy nie uznała jakichkolwiek produktów innych dostawców za kompatybilne z rodziną MC4. Wykonanie takiego połączenia unieważnia wszelkie certyfikaty oraz gwarancje i jest częstą przyczyną utraty wydajności oraz pożarów. Wyraźnie zatem łączenie konektorów różnych firm to błąd w sztuce.
Problem polega na tym, że niektórzy producenci modułów fotowoltaicznych i inwerterów w kartach katalogowych podają “złączki kompatybilne z MC4”, co nie dość, że sugeruje działanie niezgodne ze sztuką, to jeszcze utrudnia dobór właściwych złączek. Nie chodzi bowiem o to, by stosować koniecznie Stäubli. Należy po prostu stosować złączki tego samego producenta. Jednak jak to zrobić, jeśli producent nie podaje marki złącz? Jedynym wyjściem byłoby samodzielne zarabianie złączek przez wykonawcę.
Zakup modułów fotowoltaicznych z zastosowanymi złączkami niewiadomego pochodzenia najprawdopodobniej zaskutkuje połączeniem niekompatybilnym, utratą gwarancji na złącze, narastającą utratą mocy, a nawet stwarza zagrożenie pożarowe.
Niewłaściwe prowadzenie przewodów
Częstym błędem jest niewłaściwe prowadzenie przewodów. Zgodnie z przepisami, należy unikać prowadzenia tras kablowych drogami ewakuacyjnymi i pożarowymi. Dopuszczalne jest to jedynie, gdy przewody znajdują się w zamkniętych, metalowych korytach.
Niezastosowanie się do tych wymogów może utrudniać wykonywanie akcji gaśniczej i stwarzać dodatkowe zagrożenie bezpieczeństwa.
Przewody o zbyt niskiej klasie reakcji na ogień
Kable mają duży wpływ na prędkość rozprzestrzeniania się pożaru. Klasy reakcji na ogień dla kabli są określane na podstawie normy DIN EN 50575:2017-02. Rozporządzenie CPR określa, jakie kable powinny być stosowane w zależności od wymaganego poziomu bezpieczeństwa budynku. Poniższa tabelka zawiera skrót poniższych informacji:
Euroklasa
Reakcja na ogień
Przykładowy materiał
Minimalna klasa zastosowania wedle rozporządzenia CPR
Aca
niepalne
kable bezhalogenowe
B1ca
trudno zapalne
kable bezhalogenowe
B2ca
kable bezhalogenowe
W budynkach o rygorystycznych wymogach bezpieczeństwa np. szpitale
Cca
kable bezhalogenowe
W budynkach o wysokich wymogach bezpieczeństwa, np. budynki użytkowe, biura
Dca
normalnie zapalne
dobre gatunkowo PVC
W budynkach o średnich wymogach bezpieczeństwa
Eca
PVC
W budynkach o niskich wymogach bezpieczeństwa
Fca
łatwopalne
PE, niskie gatunkowo PVC
W budynkach bez żadnych wymogów bezpieczeństwa
W przypadku instalacji fotowoltaicznych zaleca się używać kable o klasie co najmniej Dca. Wielu inwestuje jednak w kable niższe klasy, co przyspiesza rozprzestrzenianie się ognia i zwiększa ewentualne szkody.
Najlepsza praktyka – kontrola jakości
Najlepszą praktyką jest kontrola jakości podzespołów po ich dostarczeniu, a przed ostateczną akceptacją. W tym celu kilka sztuk wyrywkowo wysyła się do instytutów, wykonujących na nich standardowe testy.
Pozwala to wykryć nie tylko błędy popełnione przez producenta, ale też dystrybutora. Zdarza się, że dystrybutor nie przestrzega zaleceń producenta. Przykładem jest stakowanie trzech palet jedna na drugiej, co powoduje powstawanie mikropęknięć ogniw, które w skrajnych przypadkach mogą wywołać pożar.
Błędy na etapie wykonania
Dobrze wyspecyfikowane i zakupione podzespoły też mogą zostać uszkodzone przez niewłaściwy montaż. Przeszkolona załoga to podstawa udanej inwestycji.
Niewłaściwe zarabianie konektorów
Musimy powrócić do tych nieszczęsnych złączek, które spełniają krytyczną rolę w funkcjonowaniu instalacji i muszą być nie tylko dobrze wyspecyfikowane, ale i zamontowane. Poniższa tabelka zawiera listę najczęściej popełnianych błędów:
Błąd montażowy
Rezultat
Zbyt mocno, zbyt słabo lub krzywo dokręcona nakrętka Moment obrotowy powinien być wyspecyfikowany przez producenta
Brak szczelności, korozja
Konektory wystawione na działanie słońca, niezabezpieczone peszlem
Łączenie konektorów w taki sposób, że są one na najniższym punkcie wiszącego przewodu
Woda spływa po przewodach do konektorów i tam zostaje, co po latach może je uszkodzić
Błędy przy montażu modułów
Panele fotowoltaiczne są w stanie znieść kilkadziesiąt lat na słońcu, śniegu i deszczu, ale nie znoszą…
chodzenia po nich
klękania na nich
uderzania w ogniwa od spodu (np. czubkiem głowy)
dokręcania ze zbyt mocnym momentem
niewłaściwego transportu
W wyniku takich działań ogniwa w środku mogą popękać. Takie mikropęknięcia, chociaż z zewnątrz niewidoczne, z biegiem czasu poprzez wzrost rezystancji wewnętrznej doprowadzają do powstaniatzw. hot-spotów, czyli miejsc o znacznie wyższej temperaturze. Z czasem może to doprowadzić do przepalenia folii lub popękania szkła. W najgorszych wypadkach – do powstaniałuku elektrycznego i pożaru.
Pamiętać należy, że mikropęknięcia to nie wyrok, a panele fotowoltaiczne są z natury bardzo odporne. Ewentualne usterki montażowe można w porę wykryć przeprowadzając badanie kamerą termowizyjną. To znaczy, o ile inwestor uniknie poważnego błędu, przypadającego na okres eksploatacji.
Błędy na etapie eksploatacji
Podstawowym błędem jest brak właściwego serwisowania i konserwacji.
Wiele usterek, które mogą doprowadzić do pożaru, rozwija się całymi latami. Można je wówczas wykryć przeprowadzając dokładne inspekcje instalacji oraz pomiary termowizyjne. W ten sposób można zidentyfikować przegrzewające się złącza oraz hot-spoty na modułach fotowoltaicznych i odpowiednio zadziałać, wymieniając zagrażające podzespoły.
Na koniec dodajmy, że dodatkową warstwę ochrony od wszelkich złych zdarzeń stanowi wybór jednego generalnego wykonawcy, czyli firmy, która w całości poprowadzi inwestycję. Mamy doświadczenie jako generalny wykonawca. Zapewniamy też usługi serwisowe dla naszych instalacji. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Źródła i bibliografia
Technical Risks in PV Projects autorstwa TÜV NORD i Solarbankability
The Ultimate Safety Guide for Solar PV Connectors, An In-Depth Primer with Best Practices for Solar Professionals and Asset Owners, PVEL i Heliovolta
Moc przyłączeniowa / moc zainstalowana OZE, cable pooling i magazyny...
Kluczową kwestią dla inwestora jest optymalne zagospodarowanie działki w ramach przydzielonej przez OSD mocy przyłączeniowej, to jest maksymalnej mocy, którą […]
Farmy fotowoltaiczne
Dobór magazynu energii do farmy fotowoltaicznej cz.1 – moc przyłączeniowa
Widmo krąży po Europie – widmo ujemnych cen energii. W Polsce razem z nim straszy zmora ograniczonych mocy przyłączeniowych. Oba […]
Farmy fotowoltaiczne
Sukces przemysłowej instalacji PV, cz. 1 – generalny wykonawca
Dlaczego tak wiele instalacji PV w Polsce to mikroinstalacje poniżej 50 kWp? Nie ma to uzasadnienia ekonomicznego. Efekt skali sprawia, […]
Inwestujesz w fotowoltaikę, żeby zmniejszyć rachunki za prąd, a tymczasem Twoja firma zaczyna płacić wysokie kary za przekompensowanie mocy biernej. Czym jest moc bierna? Jak instalacja fotowoltaiczna może pogarszać parametry jakości sieci? Jak temu zaradzić?
Pewien znany nam przedsiębiorca chciał postawić dwie instalacje fotowoltaiczne, jedną w domu, drugą w firmie. Do jednej zatrudnił firmę instalacyjną […]
Porozmawijamy o naszej współpracy! Odpowiemy na Twoje wszystkie
pytania.
Skontaktuj się z nami telefonicznie, e-mailowo lub za pomocą dedykowanego formularza. Z przyjemnością porozmawiamy o szczegółach i opowiemy o rozwiązaniach dopasowanych do Twoich potrzeb.
Klikając „Akceptuj” wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia korzystania z nawigacji strony, analizowania wykorzystania strony i wsparcia naszych działań marketingowych zwłaszcza w zakresie personalizacji reklam.AkceptujPolityka dotycząca plików cookie i prywatności